Chcete si koupit nové auto, ale úspory na to nestačí? Nabízí se několik řešení, jak si ho pořídit, i když se vám na účtu nepovalují statisíce.
Auto od Ježíška
Třeba se dočkáte a opravdu najdete pod stromečkem nové auto nebo spíše klíčky od něj. Většina z nás ale, pokud vůbec, dostane maximálně elektromobil, který pojede na tužkové baterie a bude k němu dálkové ovládání. Jestli očekáváte auto v obvyklé velikosti, nedělal bych si velké naděje. Nicméně budeme vám rozhodně držet palce a Ježíškovi do dopisu připište kontakt na nás.
Soutěž o auto
Neustále se objevují nějaké soutěže, kde je hlavní výhrou nové auto. Pravděpodobnost je sice taky hodně malá, ale můžete získat úplně nový vůz prakticky zadarmo. Pochopitelně musíte splnit nějaké požadavky, abyste mohli vyhrát. Někdy stačí pouze registrace, obvykle je ale podmínkou nákup zboží v daném obchodě. To rozhodně neznamená, že byste měli začít nakupovat věci, které nepotřebujete, abyste vyhráli auto. Stačí si dát práci s tím takové akce vyhledávat a svůj nákup udělat tam, kde máte možnost vyhrát. Třeba se na vás jednou usměje štěstí.
Během prosince můžete například vyhrát Mercedes-Benz GLA za tankování paliva na stanicích MOL nebo nákupem vánočních dárků v Electroworldu automobil MG ZS Emotion.
Snížení požadavků
Všechny následují způsoby už záleží pouze na vás. Pokud nemáte dostatek financí na své vysněné auto a nechcete si na něj půjčovat, první variantou je snížit své očekávání a požadavky od nového vozu podle vašich aktuálních finančních možností. V nabídce nových nebo ojetých aut najdete vždy takové, které odpovídá vaší cenové relaci. Budete ale muset jít cestou kompromisů a vybrat si starší vozidlo, s větším nájezdem, horší výbavou nebo od jiného výrobce, než jste původně chtěli. Až se vaše ekonomická situace zlepší, můžete tento vůz prodat a koupit si lepší.
Financování nákupu auta
Jestliže nechcete ze svých požadavků ustoupit, můžete k dorovnání ceny nebo kompletnímu financování nákupu využít úvěr či leasing. Rozdíl je v tom, že u běžného spotřebitelského úvěru není nutné dokládat účel a vozidlo je od začátku vaším majetkem. Půjčíte si peníze a nic kolem pořízení a provozu auta banku nezajímá. Stará se pouze o to, jestli řádně hradíte splátky. Ty jsou stejně vysoké po celou dobu a odvíjí se od výše úvěru, úroku a doby splácení.
Leasing funguje jinak. Hlavním rozdílem je to, že vlastníkem automobilu se stává leasingová společnost a dokud neuhradíte všechny splátky, auto není vaše. Jedná se o účelovou půjčku, tedy dokládáte co a za kolik jste nakoupili. Po dobu splácení máte auto v podstatě pouze pronajaté a následně si ho odkoupíte nebo vrátíte. Podle toho se rozlišují dva druhy leasingu, finanční a operativní. Dalším důležitým faktorem je, že pokud si chcete koupit auto starší než 10 let, leasing vám na něj pravděpodobně nikdo nedá.
Finanční leasing
U této varianty leasingu je požadována vyšší první splátka tzv. akontace a jakmile uhradíte zbytek, vozidlo je vaše. Součástí ostatních pravidelných splátek je obvykle povinné a havarijní pojištění. Náklady na provoz a případný servis řešíte a platíte vy. Splátky si můžete rozložit až na 8 let jako u běžného úvěru, záleží ale, jak staré vozidlo kupujete. Podmínky a výše úroku se mění podle společnosti, u které žádáte. Pokud si chcete pořídit zánovní automobil a máte velkou část kupní ceny naspořenou, může to být pro vás výhodnější řešení než spotřebitelský úvěr. Často můžete narazit na tzv. Autopůjčku, jedná se o jinak nazvaný finanční leasing.
Operativní leasing
Zde si vozidlo doslova pouze pronajímáte. Po uplynutí smluvené doby, obvykle 12-36 měsíců, auto vrátíte leasingové společnosti. Vzhledem k principu fungování operativního leasingu dostanete téměř vždy úplně nové auto s kompletním pojištěním a servisním balíčkem. Vy tedy neplatíte splátky vozidla, ale jeho pronájem, který se vypočítá jako rozdíl mezi pořizovací cenou a předpokládanou hodnotou vozu po ukončení smlouvy plus náklady na pojištění a poplatek za poskytnutí služby. Servisní balíček je sice součástí, ale jeho rozsah se může u každé společnosti lišit. Důležité je, že u operativního leasingu musíte dodržet předem určený počet najetých kilometrů, jinak vás na konci čeká nepříjemný doplatek. Operativní leasing je vhodný především pro právnické osoby a firemní vozidla.
Úvěr nebo leasing?
Nelze jednoznačně říct, že je výhodnější spotřebitelský úvěr nebo leasing, obě varianty mají své výhody i nevýhody. Zároveň institucí, které nabízejí financování nákupu auta, je velké množství a dokud nepožádáte o konkrétní nabídku, s jasnou specifikací předmětu nákupu nebo výše úvěru, tak nic nezjistíte. Výše úroku, splátka a další náklady se mohou výrazně lišit. Stejně tak je rozdílný i způsob posuzování rizik, tedy zda vám peníze vůbec půjčí.
Porovnávejte nabídky, zhodnoťte výhody i nevýhody a spočítejte si, kolik zaplatíte za celou dobu splácení. Zaměřte se především na koeficient RPSN, který udává skutečné roční náklady úvěru. Při nákupu auta také myslete na další náklady jako pojištění, amortizaci a samotné náklady na provoz. Financování vozu může být dobrý pomocník při pořízení vysněného auta, ale také počátek vašich finančních problémů. Vždy, když si půjčujete peníze, jednejte obezřetně a s ohledem na vaše možnosti a závazky.