Napříč celou Evropou zuří vysoká inflace. Proto spousta lidí hledá možnosti, jak nepřijít o hodnotu svých úspor. Proč Poláci kupují zlato, Němci, Švédové a Češi auta?
Pandemie Covid-19, rostoucí ceny a obtížná ekonomická situace mění naše nákupní chování. Restaurace, zahraniční cesty a zábava obecně jsou obvykle první na seznamu, když chceme snížit náklady. Minimálně polovina lidí na těchto výdajích šetří, aby pokryla zvýšené náklady na potraviny a bydlení. Stejně tak mnozí chtějí odkládat peníze stranou, aby se v budoucnu nedostali do existenčních problémů.
Investovat nebo spořit?
Náklady na věci denní potřeby, energie a splátky úvěrů se stále zvyšují a situace je nejistá. Růst cen je extrémně rychlý a vyhlídky na zvýšení příjmů, které by dorovnaly růst inflace, jsou v nedohlednu. To nás nutí více přemýšlet, co se vyplatí koupit a co ne.
Mnoho lidí má zároveň naspořené nějaké peníze, které vlivem inflace rychle ztrácí svou hodnotu. Je lepší nechat si je pro případ dalšího zdražování a zhoršení ekonomické situace nebo je ochránit před inflací investováním či nákupem věcí, které neztrácí tak rychle svou hodnotu?
Češi a Francouzi aktuálně nejvíce experimentují s investicemi do měn, kryptoměn a do automobilů. Poláci sázejí v boji proti inflaci především na zlato a domácí nemovitosti (po pandemii jsou velmi oblíbené pozemky a malé domky do 100 km od velkých měst). Němci zase nakupují luxusní auta a nemovitosti v zahraničí.
Kdo má pravdu?
Do čeho se tedy vyplatí v nadcházejících měsících investovat, abyste zachovali hodnotu svých peněz? Tuto a několik dalších otázek jsme položili Jacku Fiołekovi, majiteli CARforFRIEND, mezinárodní společnosti, která poskytuje služby svým klientům v České republice, Německu, Polsku, na Slovensku, v Rumunsku, Švédsku, Španělsku, Portugalsku a Francii. Díky tomu má přehled o ekonomické situaci napříč Evropou.
Jaké změny pociťujete ve změně nákupního chování?
Po vypuknutí války na Ukrajině se trh s automobily v Evropě na dva měsíce téměř zastavil, zatímco od května zaznamenáváme trvalý nárůst prodeje ojetých automobilů. Ročně zpracujeme stovky transakcí s automobily a máme přehled o situaci ve střední a západní Evropě.
Čím si myslíte, že je způsoben nárůst prodeje ojetých vozů?
Pravděpodobně kvůli nižší dostupnosti nových vozů a snaze ušetřit své úspory investicí do automobilu. V květnu a červnu byly velmi populární malé vozy střední třídy, zatímco od července Němci, Švédové, Francouzi a Češi kupovali prémiové vozy v opravdu velkém množství.
Jaká je situace v Polsku, vaší domovské zemi?
O Polsku bych řekl, že zatímco v březnu a dubnu prodeje klesly jako všude jinde, od května se nákupy v tichosti vrátily do stavu před rokem. Bohužel se během prázdnin trh s novými i ojetými automobily v Polsku zcela zhroutil! Poláci nyní přicházejí o hodnotu svých peněz kvůli směnnému kurzu měny, v níž se nakupují automobily. Dovoz kvalitních automobilů klesl a dováží se spousta zmetků, tj. automobilů starších 12 let - tyto automobily si nikdy neudrží svou hodnotu. Proto se vyplatí přemýšlet o novějších modelech, které lze výhodně prodat i po několika letech!
Změnily se ceny automobilů za posledních 6 měsíců?
V měsících srpnu a září vzrostly ceny automobilů v průměru o více než 17 % (zdroj: zprávy Mobile.de). Nám - CARforFRIEND - se však stále daří zlevnit špičkový vůz dovezený z jiné země ještě více než podobný model na místním trhu s hodnotnými vozy.
Má podle vás investice do nákupu automobilu šanci ochránit hodnotu peněz?
Rozhodně ano. Auta značek Mercedes, BMW, Audi, Jaguar, sportovní nebo hybridní auta, která jsou 5 let stará (ale ne více) a v dobrém stavu představují ztrátu cca 3-5 % své hodnoty za rok, což je oproti zhruba 15 %, když si peníze ukládáme na bankovní účet nebo tzv. do matrace pochopitelně výhodnější. Sami jako společnost prodáváme naše vozy, zakoupené na leasing před dvěma lety, za téměř stejné ceny jako jsme je koupili, přitom mají na tachometrech 100 000 km a více.
Závěrem
Je velmi zajímavé vidět situaci v Evropě očima člověka, který je v reálném každodenním kontaktu s lidmi z různých zemí, kteří se v dnešní době rozhodují, jakou částku ze svých peněz utratí za auto. Jacek Fiołek, který, jak sám o sobě říká, je velitelem skupiny odborníků s odpovídajícími rozsáhlými znalostmi a zkušenostmi v automobilovém průmyslu.
"Již několik let zaznamenáváme zbytečné zvyšování cen nových automobilů kvůli drahé výbavě a technickým inovacím. Kupující jsou často zlákáni reklamou, přeplácejí a kupují velmi drahé vozy, které za tu cenu nestojí."
Trh časem ověří, které vozy a řešení jsou skutečně dobré a stojí za doporučení. Našim zákazníkům proto poskytujeme dobré rady a podporu při výběru dobrého a pohodlného vozu, do kterého se vyplatí investovat. Pomůžeme vám vybrat model na míru vašim individuálním potřebám a požadavkům.