Co ovlivňuje cenu auta

  • 10.11.2022
  • 7 min čtení

Pro většinu z nás je nákup auta velice nákladnou záležitostí. Ceny se pohybují v řádu stovek tisíc u běžných automobilů, v případě luxusních vozů jsou to miliony. Vzhledem k současnému zdražování nových automobilů roste zájem o vozy ojeté. Pokud kupujete ojeté auto, jeho cena je sice výrazně nižší, ale při špatném výběru vás v průběhu let může vyjít pěkně draho.

Rok výroby a nájezd?

Ztráta hodnoty u nového auta přichází hned ve chvíli, když opustí brány autosalonu a ujede prvních pár kilometrů. Proto jsou velice oblíbenou variantou zánovní vozy, které mají velmi malý nájezd, jsou prakticky ve stavu nového, ale jsou levnější. Nečekejte ale, že takové auto bude o třetinu levnější, nicméně několik desítek tisíc se touto variantou uspořit dá. S každým dalším rokem a počtem najetých kilometrů hodnota dále klesá.

Počet najetých kilometrů přímo souvisí s životností mechanických dílů. Průměrný roční nájezd automobilu s ohledem na jeho životnost, je 20 tisíc kilometrů. Pokud tedy při nákupu ojetého auta najdete takové, které je pouze 3 roky staré, ale má najeto 140 tisíc kilometrů, bude působit jako zánovní, ale mechanické části jsou opotřebované jako u 7 let starého. Proto je důležitější věnovat pozornost spíše počtu najetých kilometrů než roku výroby. To je hlavní důvod, proč se nepoctivý prodejci snaží zakrýt celkový nájezd auta stáčením tachometru.

Výbava auta

Pokud máte na nákup vozu připravených alespoň 350 tisíc Kč, můžete si pořídit úplně nové auto a mít jistotu, že je v pořádku a pokud by nebylo, máte k dispozici záruční servis. V této cenové kategorii ale pořídíte pouze menší vozy se základní výbavou. Záleží na vašich preferencích značky, typu karoserie, motoru a výbavy. Pokud si budete chtít vybrat lepší výbavu, barvu a v podstatě cokoli nad základní nabídku, cena rázem vyskočí o 100-200 tisíc.

Výbava ovlivňuje pochopitelně také cenu ojetých aut. Pro nákup dobře vybavených ojetých vozidel je výhodný dovoz aut z Německa. Většinou se zde, za stejnou cenu jako v Čechách, dají koupit mnohem lépe vybavená auta. Němci totiž jako základní výbavu považují technologie, které jsou u nás nadstandardní a v nabídce ojetých aut je tedy velké množství kvalitně vybavených aut. Proto je dovoz aut z Německa velice oblíbený.

Dejte si velký pozor na nákup již dovezených aut. Může se stát, že ho prodejce vydává za německé, ale nemusí tomu tak být. Stává se, že Německo použije pouze jako tranzit, na krátkou dobu ho tam zaregistruje a během převozu stočí tachometr. Potom se vám snaží prodat „zánovní“ německý vůz za nepřiměřenou cenu. Proto nakupujeme auto přímo v Německu až na základě vašich požadavků a po důkladné kontrole historie původu a technického stavu.

Technický stav

Poslední a nejdůležitější parametr, který ovlivňuje cenu auta, tedy pouze ojetého, je jeho technický stav. Jedná se o nejzásadnější vliv nejen na prodejní cenu, ale také na dodatečné náklady za servis a celkovou spolehlivost vozu. Každé auto vyžaduje pravidelný servis a údržbu, nové i ojeté. Důležité ale je, abyste si nekoupili auto, které bude vyžadovat okamžitou investici v podobě výměny opotřebených dílů. Někdy je výhodné koupit ojeté auto, které má nějakou vadu a ostatní je v dobrém stavu. Musíte ale vědět, kdy se to vyplatí.

Během kontroly musíte být velice důkladní. Ověřit si typ a výrobní číslo motoru a karoserie. Zkontrolovat, zda není karoserie poškozená, stav spojů jednotlivých dílů a laku na kritických místech. Opotřebení interiéru a funkčnost všech ovládacích prvků. Chod motoru, brzdy, tlumiče, ložiska, spojku, a další a další součásti vozidla. Je toho opravdu hodně a pokud nemáte dostatek zkušeností, raději vyhledejte odborníka. Bez důkladné kontroly technického stavu a testovací jízdy je koupě ojetého auta jako loterie.

Pokud si chcete pořídit kvalitní a prověřený vůz bez starostí? Vyplňte poptávkový formulář na našich stránkách a my se o vše postaráme. Podle vašich požadavků najdeme vhodné auto, prověříme jeho původ a důkladně zkontrolujeme technický stav. Pokud budete mít zájem zajistíme kompletní dokumentaci včetně STK a dovezeme vám ho až domů.

CFF

Sháníte nové auto? Napište nám!

Najít auto

Doporučené články

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek