Dovoz auta z Německa

  • 21.08.2023
  • 14 min čtení

Přemýšlíte nad dovozem auta z Německa, ale nevíte, zda to zvládnete sami nebo byste raději měli využít služeb dovozce? Přiblížíme vám celý proces dovozu auta z Německa, co to obnáší a kde vůbec začít.

Auta na prodej v Německu

Pokud máte v plánu dovoz auta z Německa, prvním krokem je pochopitelně najít ten správný vůz. Německo má opravdu širokou nabídkou automobilů všech značek a modelů, v různých variantách výbavy a stavu. To je konec konců stejné jako u nás, ale v Německu je nabídka mnohem větší. Kde tedy začít pátrání po svém budoucím autě?

Online inzerce

Nejjednodušší a nejvyužívanější variantou jsou online tržiště a inzertní servery. Najdete zde tisíce různých nabídek z pohodlí domova a pomocí podrobného filtrování také konkrétní model, o který máte zájem. Webové stránky s největším počtem nabídek automobilů nejen z Německa, ale i z dalších zemí, najdete na Mobile.deAutoScout24.de. Oba portály jsou již v češtině, tudíž si nemusíte dělat starosti s tím, že neznáte jazyk. Tedy alespoň prozatím.

Můžete prozkoumat také německé inzertní servery: 
Kleinanzeigen.de12gebrauchtwagen.deQuoka.deWebauto.deAutobild.de

Autobazary a autosalony v Německu

Všechny další možnosti jsou již komplikovanější, vyžadují znalost jazyka a cestu do Německa. Jednou z variant je, vypravit se na obhlídku německých autobazarů. Autobazary často prověřují vozidla při odkupu a poskytují určitou formu záruky, tedy alespoň ty větší a prověřené. To může být vhodné pro někoho, kdo chce vidět více různých vozidel najednou a nemá žádné zkušenosti s předkupní kontrolou. Většina autobazarů ale nabízí své vozy také prostřednictvím Mobile.de, takže na nějakou skvělou nabídku, která by nebyla také na internetu, pravděpodobně nenarazíte.

Dovoz auta z Nemecka

 

Zda můžete věřit tomu, co vám v bazaru o vozidle řeknou, není už ale tak jisté a je více než vhodné si informace o vozidle ověřit. Ostražitost je na místě vždy, ať kupujete auto z autobazaru nebo od soukromého majitele. Pokud byste si chtěli koupit nové nebo zánovní auto z Německa, což se může také vyplatit, především u předváděcích vozů, s kontrolou stavu si nemusíte dělat starosti. V tomto případě vás ale čekají starosti s placením DPH. Na vozidla, která nejsou v provozu déle než 6 měsíců nebo nenajeli více než 6.000 km, se vztahují jiné daňové povinnosti. Více se dozvíte v článku: Dovoz auta ze zahraničí a DPH.

 

Předkupní kontrola auta

Než se vydáte na cestu, vždy prodejce nejprve kontaktujte. Prověřte, zda je nabídka aktuální nebo není vozidlo již v rezervaci pro jiného zájemce. Můžete se také rovnou doptat na parametry a informace, které vás zajímají. V této fázi si také vyžádejte VIN kód, pokud není uveden v inzerátu, a zkontrolujte si historii vozidla, najeté kilometry a zda není evidované jako kradené. K tomu slouží portály Cebia.com nebo Carvertical.com.

Jsou v češtině a poskytnou vám přehledně všechny důležité informace. Služba je placená, nicméně cena se pohybuje v řádu stokorun, což je vzhledem k riziku nákupu poškozeného nebo kradeného vozidla a celkové pořizovací ceně zanedbatelná částka. Kdyby vám prodejce odmítl sdělit VIN kód, raději se rovnou porozhlédněte po jiném voze. Prověřit lze vozidla všech kategorií, osobní auta, dodávky, motorky i obytné vozy a nákladní auta.

 

Predkupni kontrola auta

 

Kontrola technického stavu

Jestliže se na první pohled zdá vše v pořádku, domluvte si s prodejcem prohlídku. Během ní je nejdůležitější důkladná kontrola technického stavu. Čím starší auto a s větším nájezdem kilometrů, tím musíte být důkladnější. Je nutné nejen vědět, co zkontrolovat, ale také jak. To vyžaduje zkušenosti, případně alespoň součinnost kamaráda automechanika. Nejlepší variantou je vzít si sebou někoho, kdo má zkušenosti přímo s nakupováním ojetých aut, bude totiž znát triky a finty, pomocí kterých se snaží prodejci zakrýt nedostatky. Může mít k dispozici také měřič hloubky laku, pomocí kterého odhalíte, zda nebylo auto přelakované za účelem zamaskování poškození při nehodě.

Co musíte zkontrolovat?

Je toho opravdu hodně, zde je alespoň malá ukázka toho, na co se zaměřit. Pokud ale nebudete vědět, jak vypadá, když to je nebo naopak není v pořádku, nebude vám to nic platné.

  • Karoserie – poškození laku, koroze, spasování jednotlivých dílů, uchycení světel, výrobní údaje na oknech
  • Motor – tekutiny v motorovém prostoru, start za studena, neobvyklé zvuky a vibrace, chod motoru, barva kouře z výfuku
  • Podvozek – koroze, stav čepů a tlumičů, brzdy, sjíždění pneumatik
  • Interiér – opotřebení pedálů, volantu, řadící páky, stav sedaček, stopy po vytopení
  • Zkušební jízda – chování podvozku, tlumičů, brzd, funkčnost spojky, chod motoru v různých režimech jízdy, funkce elektronických systémů a ovladačů.

 

Vše, co prohlídkou a zkušební jízdou zjistíte, by vám mělo odpovědět na to, v jakém je auto technickém stavu, zda vyžaduje servisní zásah a jak s ním předchozí majitel zacházel. Budete tak vědět, jestli je hned po koupi nutné investovat do nějakých drobnějších oprav, čímž zároveň získáte prostor k vyjednávání o ceně, a hlavně jestli vám prodejce nezamlčel nějakou zásadní vadu.

Jak zkontrolovat auto pred koupi

 

Potřebné dokumenty k dovozu auta z Německa

Našli jste své vysněné auto, zkontrolovali ho a vše je, jak má být. Nyní přichází na řadu náročný administrativní proces. Samozřejmostí je kupní smlouva, kterou podepíšete s prodejcem. Ta bude dost pravděpodobně v němčině, proto si dejte pozor na to, co podepisujete. Důkladně si ji přečtěte, případně si nechte ještě před cestou do Německa zaslat vzor smlouvy. Na místě zkontrolujte osobní údaje, vaše i prodejce, VIN kód, případně další údaje o vozidle. Společně s kupní smlouvou na auto byste měli také dostat malý a velký technický průkaz, servisní knížku s potvrzením poslední technické a emisní kontroly a zelenou kartu.

Převozní značky

Další postup záleží na tom, jestli s novým vozem pojedete sami zpět do Česka. Není možné prostě nasednout a odjet. K dovozu auta z Německa potřebujete dočasnou SPZ. Existují dvě varianty německých převozních značek. Jedna se žlutým pruhem, ta má platnost 5 dní a je určena pro provoz na území Německa a převoz do České republiky. Druhá s červeným pruhem má mezinárodní platnost a to na 15 dní. Pokud nenastanou nějaké komplikace, měla by vám stačit značka se žlutým pruhem. Za správní poplatek a výrobu značky zaplatíte zhruba 50 EUR, u té s červeným pruhem potom okolo 100 EUR.

Nemecka prevozni znacka

Nejprve musíte ještě uzavřít povinné ručení a se všemi dokumenty, které jste získali při koupi, vyrazit na příslušný registr vozidel, kde vyplníte žádost o přidělení převozních značek. Tam získáte nový malý TP, osvědčení o registraci a číslo převozní SPZ. Výrobu registračních značek v Německu nezajišťuje úřad, ale pojišťovna, u které jste si sjednali povinné ručení, případně existují provozovny přímo na výrobu SPZ. Novou značku obvykle získáte na počkání, tím to ale nekončí. Musíte zpět na registr vozidel, kde vám ji označí nálepkou, bez které by byla neplatná. Kanceláře pojišťoven nebo výrobci značek jsou obvykle v blízkosti těchto úřadů, takže nemusíte jezdit po městě tam a zpět, ale rozhodně to není proces na půl hodiny.

Dejte si proto pozor na provozní dobu, v pozdějších odpoledních hodinách již nic nezařídíte. Myslete také na to, že domluva s úředníky není snadná, ani když mluvíte stejnou řečí. Nespoléhejte také na to, že se domluvíte anglicky, bez znalosti němčiny budete mít velké problémy. Těmto komplikacím se lze vyhnout, můžete si nechat dovézt auto na vleku od specializované firmy, ta vše zařídí za vás.

 

Registrace v České republice

Jakmile se vám podaří dostat zakoupený vůz do Česka, čeká vás další administrativní kolotoč. Nejprve musíte na STK a měření emisí, zařídit povinné ručení a potom na registr vozidel. S sebou si vezmete všechny dokumenty, které jste dosud nasbírali a požádáte o přepis vozidla na nového majitele. V případě, že se jedná o nové vozidlo z pohledu DPH, musíte před návštěvou registru vozidel také nejdříve zaplatit na finančním úřadě daň a získat potvrzení o zaplacení.

Prihlaseni auta z nemecka

 Závěr

Koupě auta z Německa není ve své podstatě tak složitý proces, je ale časově velmi náročný. Největšími překážkami jsou potom jazyková bariéra a zkušenosti s předkupní kontrolou vozidla. Pokud si v některé oblasti nejste jistí a nechcete nebo nemůžete věnovat tolik času nákupu auta, raději využijte služeb dovozce jako je Carforfriend. Postaráme se o celý proces a dovezeme vám spolehlivé auto až k vám domů.

CFF

Sháníte nové auto? Napište nám!

Najít auto

Doporučené články

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek