Dovoz auta ze zahraničí a DPH

  • 10.07.2023
  • 7 min čtení

Nákup auta bez DPH je lákavou příležitostí. Kdo by nechtěl ušetřit pětinu pořizovací ceny? Tuto možnost ale nemají všichni. Pokud si chcete koupit auto bez DPH, ať už  v Česku nebo v zahraničí, základní podmínkou je být plátcem DPH jako podnikatel nebo právnická osoba. Pokud nejste plátce DPH, nemůžete nijak uplatnit jeho odpočet.

Neplatí to ale úplně doslova. Pokud totiž kupujete nové auto v zahraničí, dostanete fakturu bez DPH i jako neplátce. DPH musíte ale zaplatit v zemi, kde vozidlo registrujete a stanete se tak jednorázovými plátci. Jako neplátce musíte DPH vždy zaplatit, záleží pouze na tom, v jaké zemi.

Dovoz auta z EU bez DPH

Dovozu auta v rámci EU

Při dovozu auta z členské země Evropské unie se pro daňové účely rozlišuje, zda je vozidlo nové nebo ojeté. To znamená, jestli najelo méně než 6 tisíc kilometrů nebo neuplynulo více než 6 měsíců od první registrace do provozu. Stačí alespoň jedna z podmínek, aby bylo vozidlo považováno za nové. Pokud si vyberete například rok staré auto, které má najeto pouze pět tisíc kilometrů, vztahují se na něj daňové povinnosti jako na nové.

V případě, že je vozidlo klasifikované jako nové, musíte zaplatit DPH v místě, kde ho budete registrovat. Tedy pokud koupíte nové vozidlo od zahraničního prodejce, který je plátce DPH, musíte ho upozornit, že vozidlo chcete registrovat v jiné zemi a on vám vystaví fakturu bez DPH. Následně zaplatíte DPH v České republice před registrací vozidla.

Čemu se vyvarovat

Dejte si pozor, abyste u nového vozidla ze zahraničí zaplatili cenu bez DPH. Pokud byste zaplatili DPH v zahraničí, musíte ho následně zaplatit i v České republice. Dokud nebudete mít potvrzení o zaplacení DPH finančnímu úřadu v České republice, auto vám nezaregistrují. Můžete sice požádat prodejce o vrácení DPH, ale doporučujeme se tomuto řešení vyvarovat, mohlo by se vám stát, že budete vrácení dlouho a složitě vymáhat.

Často se ale můžete setkat s tím, že vám prodejce nebude chtít fakturu bez DPH vystavit kvůli obavám, abyste vozidlo skutečně registrovali a DPH zaplatili. Pokud byste to totiž neudělali, finanční úřad jeho země by požadoval doplacení po něm. Kompromisem je v takových případech, že zaplatíte něco jako zálohu na DPH a jakmile doložíte prodejci potvrzení o registraci vozidla, tak vám ji vrátí. Pro vás je to mnohem jednodušší proces než zpětné domáhání již zaplaceného DPH a prodejce má jistotu, že bude řádně zaplacené.

Dejte si také pozor na nákup nového auta od soukromého prodejce, ten vám fakturu bez DPH nevystaví a vy budete muset zaplatit ještě DPH v České republice. Rázem se vám zvýší pořizovací cena o 21 %.  

Dovoz aut ze zahranici a DPH

 

Ojeté auto ze zahraničí a DPH

Pro neplátce veškeré výše popsané komplikace odpadají ve chvíli, kdy auto již nesplňuje podmínky pro nové vozidlo. DPH zaplatíte v rámci pořizovací ceny v zemi, kde auto koupíte a při registraci v ČR již DPH nijak řešit nemusíte. Veškeré daňové náležitosti jsou starostí prodejce.

Pokud jste plátce a chcete nakoupit v zahraničí ojeté auto bez DPH, je to samozřejmě možné. Nicméně v každé zemi, i v rámci Evropské unie, narážíme na rozdíly v přístupu prodejců i finančních úřadů. V Německu je nejčastějším řešením právě záloha na DPH. Ve Švédsku nebo Nizozemsku je to mnohem jednodušší, prodejci obvykle nemají problém s vystavením faktury bez DPH. Naopak třeba Španělsko je v tomto extrémní, koupě auta ve Španělsku bez DPH je celkově hodně komplikovaná, rozhodně se do toho nepouštějte, pokud nevíte jak na to.

Dovozu auta ze země mimo EU

Jakmile nakupujete jakékoli zboží, včetně automobilů, ze zemí mimo Evropskou unii, musíte zaplatit dovozní DPH a také clo. Musíte tak podat celní prohlášení a projít celním řízením. To se týká například dovozu aut ze Švýcarska. V případě, že byste se chtěli placení cla vyhnout, hrozí vám pokuta až do výše několika milionů korun.

Pokud se chcete vyvarovat zdlouhavým legislativním procesům a případně i ztrátě peněz, napište nám. Dovezeme vám vysněný vůz se všemi potřebnými dokumenty, až domů a bez starostí. Vše zařídíme za vás.

CFF

Sháníte nové auto? Napište nám!

Najít auto

Doporučené články

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek