Nejčastější chyby, na co si dát pozor při výběru ojetého auta

  • 17.04.2023
  • 6 min čtení

Hledání a výběr nového auta může být složité a stresující. Pokud s tím nemáte zkušenosti, můžete udělat chyby, které vás později budou stát nejen nervy, ale hlavně peníze. Při výběru auta byste se měli zaměřit nejen na vzhled a výkon vozidla. V tomto článku se podíváme na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při výběru ojetého, ale i nového auta.

Většina lidí se soustředí pouze na prodejní cenu auta. Samotným nákupem to ale nekončí. To, jaké auto si vyberete, bude mít vliv na další náklady a pokud s nimi nebudete počítat dopředu, mohou vás nepříjemně překvapit.

Na co si dat pozor pri nakupu ojeteho auta

Dodatečné náklady

Vždy musíte zaplatit poplatky za přepis, případně evidenční kontrolu. To nejsou žádné závratné částky a pohybují se v řádu stokorun. Mnohem nákladnější a ovlivnitelnou položkou je ale povinné a havarijní pojištění. Zda si budete platit havarijní pojištění je čistě vaše volba, povinné ručení si musíte zřídit vždy. Výši obou pojištění ovlivňuje mnoho faktorů jako věk a adresa majitele nebo značka, model, stáří, výkon auta a mnoho dalších. Konečná částka se může lišit o několik tisíc korun a musíte ji zaplatit hned, jakmile uvedete auto do provozu.

Průměrná tržní cena

Každý by chtěl jistě udělat skvělý nákup a pořídit si auto takzvaně pod cenou. To se vám může ale vymstít a místo dobré koupě na vás mohou čekat starosti a náklady navíc. Vždy si nejdříve prohlédněte více nabídek modelově stejných vozidel, abyste zjistili průměrnou prodejní cenu. Pokud potom narazíte na nabídku, která je výrazně levnější než ostatní, je to sice lákavé, ale musíte být extrémně obezřetní, abyste nenaletěli nepoctivému prodejci. Nízká cena má vždy svůj důvod. Auto může být v dobrém stavu a prodejce pouze nezná tržní cenu nebo chce auto prodat rychleji, většinou to ale znamená nějakou vadu.

prumerna cena ojeteho auta

Prověření historie vozidla

Zkontrolovat původ vozidla je jeden z klíčových faktorů nákupu ojetého auta. Můžete odhalit nesrovnalosti v nájezdu nebo servisní historii, ale hlavně se vyvarovat nákupu kradeného vozu. Jedním z důvodů nízké prodejní ceny a potencionálních problémů je často právě falešný původ vozu. Historii auta si můžete prověřit pomocí VIN kódu. Ověření obvykle stojí nějaké peníze, nicméně můžete předejít velkým problémům a v porovnáním s cenou auta je to zanedbatelné.

Tip: Pokud vám prodejce odmítá sdělit VIN kód před osobní návštěvou, o nákupu ani neuvažujte.

Pravidelná údržba

Každé auto vyžaduje pravidelný servis. Například výměnu oleje a filtrů, brzdových destiček nebo pneumatik. Měli byste na to myslet již při výběru auta a zvolit buďto takové, které nebude vyžadovat v blízké době žádné investice nebo si zjistit a spočítat, co vás po nákupu čeká a nechat si část rozpočtu stranou. Výměna oleje na vašem rozhodování nejspíš nic nezmění, ale pokud budete muset koupit novou sadu pneumatik nebo vyměnit rozvodový řemen, znamená to několik tisíc korun navíc.

Nejcastejsi chyby pri nakupu ojeteho auta

Při výběru nového nebo ojetého auta je tedy důležité brát v úvahu nejen jeho prodejní cenu, ale také dodatečné náklady spojené s provozem a případným servisem. To může ovlivnit váš rozpočet, a tedy i samotný výběr.

Musíte si také promyslet, od koho auto koupíte. Více v dalším článku: Koupit ojeté auto z bazaru, od soukromníka nebo s Carforfriend?

CFF

Sháníte nové auto? Napište nám!

Najít auto

Doporučené články

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek

Přečíst článek - carforfriend

Přečíst článek